10. Élesítés
A weboldal élesítése kényes művelet, mivel rövid idő alatt kell több összehangolt tevékenységet elvégezni a site-on. Mivel a weboldalt általában a végleges tárhelyén fejlesztjük egy ideiglenes elérhetőséggel, ezért az esetek többségében az élesítés a domain név átirányítását jelenti a régi tárhelyről az újra. A domain név átirányítását a szolgáltató vagy adminisztrációs hozzáférés esetén mi magunk tudjuk elvégezni.
Mivel fejlesztési szakaszban az ideiglenes cím alatt elérhető weboldal ki van tiltva a kereső rendszerekből, ezért az első, hogy ezt a tiltást eltávolítjuk. Ezzel párhuzamosan megszüntetjük az ideiglenes címet.
Rögtön az éles indulást követően ellenőrizzük a régi weboldal URL-ek átirányításait az újra, ez kulcsfontosságú a Google helyezések megőrzése érdekében. Még egyszer ellenőrizzük az analitikai kódok és a HTTPS kapcsolat működését. A weboldalt regisztráljuk a Google Search Console-ba, amely még egy plusz megerősítést ad arra vonatkozóan, hogy az átállással minden rendben ment. Ha mégis valami gond lenne, pl. bizonyos régi URL-ek 404-es nem létező oldal hibaüzenetre futnak, akkor ezt gyorsan korrigálni tudjuk.
Karbantartás és üzemeltetés
A modern tartalomkezelő rendszerek tették lehetővé, hogy egy kisebb-nagyobb módosításhoz, frissítéshez ne kelljen webfejlesztő segítségét igénybe venni, hanem maga a weboldal tulajdonos is azonnal el tudja végezni.
A tartalomkezelő rendszerekkel ugyanakkor a weboldalak elleni támadások is megszaporodtak. Az okok viszonylag egyszerűek: a tartalomkezelő rendszerek olyan komplex szoftverek, amelyek a webről folyamatosan elérhetők és a legkisebb biztonsági rés esetén is komoly károkat lehet okozni rajtuk keresztül egy weboldalban, éppen ezért folyamatosan monitorozni és frissíteni kell őket. (A weboldalak elleni támadások okairól itt olvasható egy kimerítő cikkem.)
Többek között a modern weboldalak sérülékenysége okán vált szükségessé egy olyan ügyfélszolgálat felállítása, amely e-mail-en vagy telefonon folyamatosan elérhető és segítséget tud biztosítani a biztonsággal vagy akár a tartalomkezelő rendszer használatával kapcsolatos kisebb-nagyobb kérdésekben.
Ez az üzemeltetői háttér nagy biztonságot nyújt ügyfeleinknek, mert folyamatos felügyelet mellett biztonságban tudhatják weboldalaikat illetve bármilyen felmerülő kérdésük van, lesz akit el tudnak érni és segítséget kapnak.
A webfejlesztés során felmerülő leggyakoribb kérdések
- Keresőbarát lesz az új weboldal?Válasz: technikai SEO oldalról mindent elkövetünk annak érdekében, hogy a lehető legjobb alapokkal rendelkezzen a weboldal a legjobb Google helyezésekért vívott versenyben.
- Mobilon is jól fog megjelenni a weboldal?Válasz: csak reszponzív weboldalakat készítünk, amelyek automatikusan igazodnak a látogató eszközének felbontásához, így mobilon is optimális megjelenéssel bírnak
- Tudom majd én magam is szerkeszteni az oldalt?Válasz: minden weboldalhoz tartalomkezelő rendszert adunk, amely egy felhasználó névvel és jelszóval védett felületen keresztül lehetővé teszi a tartalom módosítását
Zárszó
A webfejlesztés az utóbbi 10 évben nagy változáson ment keresztül. Az online értékesítésből származó bevételek növekedésével szinte minden iparágban óriási lett a verseny, a cégek egymásra licitálnak weboldalaik minőségét, tartalmát és funkcionalitását illetően annak érdekében, hogy a látogatók őket válasszák.
Egy ilyen élvonalbeli weboldal megtervezése és lefejlesztése viszont gondos projekt menedzsmentet igényel, amelynek lépéseiről ebben a cikkemben próbáltam meg egy kis betekintést nyújtani.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.